dům Ementál

Autoři: MgA. Patrik Zamazal, MgA. Maja Horecká Nalevanková
Projekt: 2010

V Bělé pod Liberkem, na pomezí mezi vesnicí a loukami, se nachází starý ovocný sad, který byl zahradou dnes už zbořeného domku. Na místo se po letech vrací život v podobě nového rodinného domu.

U příjezdové cesty je pozemek spíš rovinatý, horní část má jiný charakter - šplhá příkře do svahu a na rozdíl od chráněného zákoutí, kde původně stál dům, je tady větrno a krásný výhled do krajiny. Pro dům Ementál jsme s panem investorem vybrali náročnější a dobrodružnější usazení - dům kopíruje křivku terénu a zároveň se proplétá ovocnými stromy. Zatímco fasáda domu od cesty porostlá břečťanem může působit nedobytně, na západní straně se dům zcela otevírá do krajiny - velké okna a prosklené poloatrium stírají rozdíl mezi zahradou a interiérem, na obytný prostor navazuje rozlehlá pobytová terasa.

Výškové rozdělení domu, které vychází z profilu terénu se využívá i v dispozici - ve vyšší části je klidná zóna, jsou tu umístněné ložnice a koupelny, spodní část domu je společenská - obývací pokoj, kuchyně a malé zázemí. Propojující rampa je zároveň šatnou. V místech, kde je dispozice hlubší jsou navržené světlíky vytažené nad rovinu střechy. Půdorys střechy s oky světlíků, které vypadají jako díry u ementálu, dal nakonec domu jméno. Střecha bude zelená, porostlá vysokou trávou.