chata v Českém ráji

Autor: MgA. Tereza Kučerová, MgA. Patrik Zamazal
Projekt: 2013

Pozemek se nachází v terénu výrazně se svažujícím na jih směrem k drhlenskému rybníku. Okolní zástavba je tvořena různorodou směsí stylů chatařské výstavby. 70. let. Na pozemku se nachází stavba chaty, která má se sousedním domem společnou jednu obvodovou stěnu. Stavba prošla mnohými úpravami v čase a převážně kvůli nevyhovujícímu dispozičnímu řešení a zastarání použitých konstrukčních materiálů bude na místě stávající stavby zbudován nový rekreační objekt. Rekonstrukce rekreační chaty respektuje původní umístnění stavby, její orientaci a počet pater. Náročný terén se ve výtvarném pojetí objektu překresluje do profilu stavby. Tvar střechy klesá se svažujícím terénem směrem na Jih. Navrhované architektonické řešení použitím přírodních materiálů jako je dřevěný obklad, střecha s falcované krytiny z ocelového pozinkovaného plechu vychází z charakteru sousedních staveb.

Obytná místnost je otevřená přes dvě patra Její součástí je patro určené pro provizorní přespání. Obytná místnost a patro mají výhled na vodní hladinu drhlenského rybníku skrze velkorysé prosklení kombinované s posuvnými prvky. Obývací prostor s kuchyní je největší co do podlahové plochy i objemu je Na něj přímo navazuje velkorysá krytá terasa zastřešená dřevěným přístřeškem se zasklením a posuvnými textilními roletami.
Ložnice jsou prostorově řešeny úsporněji oproti obytnému prostoru a jsou v orientovány na severní stranu směrem k cestě. V kontrastu k čelní jižní fasádě jsou osázeny okny skromněji, vždy s ohledem na zajímavý průhled okolní zelení nebo kvůli prosvětlení.