dům na Hané

autoři: Václav Novák, Patrik Zamazal

realizace: 2019

dodavatel: Vojtěch Vychytil, s.r.o.

užitná plocha: 122 m2

zastavěná plocha: 210 m2

autor fotografií: Lukáš Žentel

„Omezení inspirují," loučili se škádlivě po první schůzce noví klienti. Zadáním bylo vytvořit příjemné a velkorysé bydlení pro společensky založené manžele a tři psy. Vyrůst mělo na úzkém pozemku o 10 až 20 metrech šířky v blízkém sousedství vedlejšího domu. Postupným opracováním vzniklo hádě, které se plazí zahradou a vytváří kolem sebe různorodé atmosféry (vodní zahrada, sad, intimní zákoutí a prostor pro pěstování).

Dispozičně je dům s centrálně umístěným zádveřím rozdělen na společenské severozápadní křídlo s hlavní obytnou místností a soukromé jihovýchodní křídlo s ložnicemi. V podélném prostoru hlavní obytné místnosti s pohledovým trámovým stropem se nachází kuchyně s výhledem na přístupovou pěšinu. Dále je tu jídelna s širokým bočním oknem do sadu se vzrostlými ovocnými stromy a obývací kout s knihovnou, sedacím parapetem a vstupem na krytou terasu s mokřadním biotopem. Na druhém konci domu je hlavní ložnice otevřená prosklenou stěnou do přilehlé kryté terasy a intimního venkovního zákoutí.

Fasáda domu a terasy jsou tvořeny z hoblovaných modřínových prken, jejichž povrch se bude vlivem povětrnosti vyvíjet a stárnout společně se zahradou.