dům na Sibiři

autoři: Václav Novák, Patrik Zamazal

realizace: 2018

dodavatel: Zdravé domy, s.r.o.

užitná plocha: 123 m2

zastavěná plocha: 205 m2

autor fotografií: Lukáš Žentel

Naši klienti a jejich psí mazlíčci našli místo pro svůj budoucí dům na kraji města v nově vznikající zástavbě. Mírně svažitý jihozápadní pozemek na dohled od hor vyniká svojí nárožní polohou. Na skryté urbanistické zadání jsme zareagovali jednoduchým kubickým tvarem zlomeným do úhlu, který spolu svírají okolní ulice. Dům se neodvrací, udržuje s ulicí kontakt skrz průhledy z jídelny a obývacího pokoje, výška podlahy v místnosti nastavuje potřebný odstup a intimitu. Na straně do zahrady dům tvarem hájí soukromí svých obyvatel. Místnosti, které sem směřují, jsou otevřené okny s nízkými parapety a naplňují tak interiér výhledy do pestře osázené vegetace.

Dispozičně je dům uspořádán jako trojtrakt. V části blíže ulici se za krytým parkovacím stáním nachází zádveří, koupelna a technická místnost. Středem domu prochází chodba a do zahrady jsou orientovány ložnice. Srdce domu tvoří hlavní obytná místnost tvaru pětiuhelniku. Zde je v jednom velkorysém nepravidelném prostoru pod trámovým stropem kuchyň, jídelna i místo pro odpočinek. Na obývací kout navazuje západní krytá terasa s hutnou atmosférou modřínového obkladu. Terasu organicky obklopuje zahradní koupací biotop s mokřadní vegetací.

Fasáda domu a terasy je tvořena z řezaných modřínových prken, jejichž povrch se bude vlivem povětrnosti vyvíjet a přirozeně stárnout.