dům v Rudolticích

Autoři: MgA. Mária Horecká Nalevanková, MgA. Patrik Zamazal
Projekt: 2010
Realizace: 2015

Mezi Rudolticemi a Lanškrounem se zvedá Zámecká hora s oborou a zámečkem. Na jihozápadní části kopce, který je oblíbeným výletním místem, je nová zástavba rodinných domů. Hlavní devízou těchto pozemků je nádherný výhled do širokého údolí.

Pozemek ve vyšší části kopce v těsné blízkosti lesa si vybrala jako svůj životní prostor mladá rodina. Umístnění domu na pozemek se drží logiky terénu - novostavba je položená po vrstevnicích, výhodou je ideální orientace na jihozápad, kterou tato pozice umožňuje. Dům je posunutý co nejvíce do horní části pozemku, tím si udržuje odstup od budoucích sousedů a využívá už uvedených kvalit pozemku - dálkových výhledů.

Hmota domu s pultovou střechou se zvedá směrem do krajiny. Dům je svým kompaktním tvarem jasně vymezený vůči okolí, ale není uzavřený, vnější a venkovní prostor propojuje velkorysým zasklením. Je solitérem, ale taky "pozorujícím okem", svým obyvatelům dovolí sledovat dění v krajině během jejich denních prací i odpočinku. Společenský život rodiny se v létě z prostorného obývacího pokoje přesune na prostornou terasu, částečné zastřešení terasy bude chránit před sluncem, deštěm i pohledy.

Dispozičně je objekt rozdělený na velkou středovou - společenskou část s obývacím pokojem, kuchyní a vloženým boxem se schovaným zázemím a boční menší části s ložnicemi a zádveřím.

Díky výškovému rozdílu pozemku se pod terasu schová ještě dílna se skladem.