dům ve Štiříně

Autor: MgA. Tereza Kučerová, MgA. Patrik Zamazal
Projekt: 2012

Pozemek se nachází v nově vzniklé solitérní zástavbě na třech pozemcích na okraji Štiřína. Pozemek má tvar lichoběžníku s rozměry cca 42 x 50 m a je umístěn v terénu mírně se svažujícím na východ. Jednou svou stranou sousedí s hrází Štiřínského rybníka. Navrhovaná stavba rodinného domu respektuje místní urbanismus i architekturu – svou nepravidelnou hmotou a použitím přírodních materiálů –(štípaný dřevěný šindel, extenzivní zelená střecha) odpovídá místním poměrům. Dům je jednopodlažní, zčásti dvoupodlažní.

Ústředním bodem návrhu půdorysu je poloatrium – venkovní prostor as terasou, který je obklopen hmotou domu a poskytuje tak soukromí pro pobyt na zahradě. Kolem vnitřní terasy se koncentruje obytný prostor s kuchyní a krytý vnitřní bazén. Na obytný prostor navazuje klidová část domu s ložnicemi s vlastními koupelnami. Nižší a delší klidová část ložnicemi je vzhledem k funkci orientována na východ a sever. Nad ložnicovým křídlem je střecha řešena jako plochá bez spádu a nad obytným prostorem se střecha zvedá do výšky 6 m a vytváří tak velkorysý prostor nad obytnou plochou.

Okna z obytného prostoru jsou komponovány dle důležitosti výhledů. Největší prosklení je směrem do atria s terasou na jižní stranu. Směrem na západní stranu je orientováno vysoké panoramatické okno s výhledem na rybník.