dům Brandýsek

Autoři: MgA Pavel Griz, MgA. Patrik Zamazal
Zastavěná plocha: 158 m2
Hlavní dodavatel: Vojtěch Vychytil s.r.o
Autor fotografií: Sphaericus.cz

Hmotové řešení přízemního domu sleduje jeho základní provozní dělení na dvě části. Obytné a ložnicové křídlo tvoří dohromady půdorysné L vztahující se ke společnému ohnisku venkovní pobytové terasy. Svažitý, jižně orientovaný pozemek o výměře 800 m2 se nachází v nově vznikající části obce Brandýsek. Orientace pozemku nabízí výhled do vesnice, jeho severní hranu chrání vzrostlý sad.

Obytná část – dominantní jižní křídlo, tvoří průčelí domu. Svojí okapovou hranou dotváří uliční frontu. Nižší a delší ložnicová část je vzhledem k funkci orientována na východ. Jižní dominantní křídlo posazené na ocelových pilotech vytváří kryté parkovací stání pro čtyři automobily. Dům tedy plní funkci zastřešení a auta nezabírají plochu mimo jeho půdorys, což je pro pozemek výrazné odlehčení.

Tvar domu vytváří intimní polodvorek - terasu, která je mostem mezi hlavní obytnou místností a zahradou. Hmota domu terasu chrání proti náporům odpoledního letního slunce. Obývací pokoj, terasa a zahrada jsou jedním prostorem bez bariér. Terénní vlna jemně reaguje na dvě úrovně uvnitř domu, frázuje podlouhlý pás trávy a dobře se na ní leží.