dům na konci vesnice

autoři: Pavel Griz, Patrik Zamazal,

zastavěná plocha: 207m2

dodavatel stavby: www.zdravedomy.eu

autor fotografií: Lukáš Žentel

Jak má vypadat současný vesnický dům v hotové zástavbě? Jak neudělat kompromis vůči světlu, velkorysému prostoru a svobodě pohybu? Jak neprovokovat a žít v souladu se svým okolím? Jak udělat dům na konci vesnice? Málokterý projekt vyžadoval tolik přesnosti a opatrnosti. Obrovská zodpovědnost daná krásnou lokalitou na konci vesnice nás vedla ke koncepčním úvahám o archetypu středočeského domu.

Na trojúhelníkovém pozemku byl sad za kamennou zdí. Stáli jsme mezi stromy a báli se, že to zkazíme. S výstřižky jednotlivých částí domu jsme hýbali po papíru, dokud se nenašli ideální proporce a hranice. Podlouhlou úzkou hmotu domu se sedlovou střechou jsme usadili podél cesty. Má plechovou střechu s drobnými přesahy, klasické okapy a dřevěnou fasádu. Do zahrady je pod 45°otočena šedá minimalistická část s deskovým obkladem. Někteří sousedé si této části všimli až po několika letech. Stará a nová část dohromady rámují hlavní část zahrady. Do bývalého sadu se obracejí všechny důležité části domu - ložnice, dětské pokoje a hlavní obytný prostor s krytou terasou.

Vstup do domu je přirozený a komfortní. Kryté parkovací stání v průjezdu navazuje na zádveří. Středová chodba propojuje dětské křídlo, hlavní obytnou místnost a pracovnu v horním patře. Pracovna je velín s výhledem do velkorysého obytného prostoru. Za obývákem je samostatná ložnice. Hotelové apartmá za odměnu. Kuchyně je na strategickém místě. Má přehled o tom co se děje na ulici, ale s výhledem do zahrady. Přes posuvné dveře je propojená s venkovní krytou terasou a zahradou.

Společně se povedlo téměř nemožné. Vytvořit moderní vzdušný prostor se spoustou světla a zároveň dostat pochvalu od starosty za milý a decentní dům.