dům v Žamberku II

Autoři: MgA. Patrik Zamazal
Autor fotografií: Ing. Jaroslav Hejzlar

Mírně svažitý jižně orientovaný pozemek o výměře 3 167m2 se nachází v odlehlé části obce Žamberk. Pozemek je rámován lesem a okolní zástavbou, která má řídký vesnický charakter. Ze vzdálenější perspektivy je toto místo jakoby v mělké pánvi a stavba je ponořena na jejím dně tak, že je při průjezdu krajinou skrytá.

Hmotové řešení přízemního domu se svislou plaňkovou fasádou z řezaných prken, působí z příjezdové komunikace stroze. Tuto strohost narušují nepravidelně umístěná okna a struktura přístřešku u vstupu . Dům ze strany zahrady vytváří krytá záda terase orientované ke slunci a k lesu.

Podstatným prvkem dispozice je vnitřní atrium,kolem kterého se soustřeďuje život rodiny. Půdorys lze rozdělit do tří funkčních částí. První část je určena pro návštěvníky , kteří vstupují ze zádveří přímo do kanceláře - pracovny. Na tuto část navazuje hlavní obytná místnost s kuchyní a místností pro domácí práce. Ohniskem obytného prostoru je atrium, které vytváří intimní venkovní prostor pro dům, jinak odkrytý ve volné krajině. Atrium obklopuje z jedné strany chodba s šatnou vedoucí do ložnice rodičů a z druhé strany chodba do dětských pokojů a koupelny.

Prosté fasádě z nehoblovaných řezaných prken odpovídá pojetí interiéru. Stěny jsou obloženy lepenými cementotřískovými deskami v přírodní úpravě s přiznanou spárou.Proporce oken byly komponovány dle pohledů na krajinu. Okna s dálkovými výhledy jsou horizontální a rámují krajinu v širším kontextu.Okna orientovaná do zahrady a do atria jsou řešena vertikálně vizuálně propojují zahradu s interiérem.