kontejner

Autoři: MgA. Patrik Zamazal , MgA. Mária Horecká Nalevanková
Hlavní dodavatel: MgA. Václav Horecký
Fotografie: Sphaericus.cz
Zastavěná plocha: 24,0 m2
Užitná plocha: 22,8 m2

Nezvykle krásnému pozemku na konci malé středočeské vesnice dominuje košatá lípa. Obyvatelé budoucího rodinného domu si kromě pohledů na ní budou moci vychutnávat vedutu vzdáleného města i blízkost lesa. Majitel se rozhodl, že potřebuje úkryt před počasím, než se dokončí stavba rodinného domu a nám se tak dostala příležitost vymyslet trochu netypickou unimobuňku.

Kontejner i navazující dřevěnou terasu jsme „zaparkovali“ na železničních pražcích tak, aby nekolidoval s průběhem stavby a aby co nejvíc využíval výhledů. Během navrhování jsme objekt otevírali víc a víc směrem ven, až se stal rámem obrazu tiché okolní krajiny, ve které se prochází víc srnek než lidí.

Dřevostavbu fošínkové konstrukce, materiálově doplňují OSB desky, palubky na podlaze a na stropě a desky Cetris.

Projekt představoval výzvu, jak se při zastavěné ploše 24 metrů čtverečních vyhnout pocitu stísněnosti. To byl důvod, proč jsme se rozhodli pro celoprosklené stěny po obou delších stranách a velkorysou světlou výšku místnosti (3,40 m). Miniaturní objekt poskytuje veškerý komfort pro krátkodobé pobývání. Kromě malého obytného prostoru je tu kout pro pracovní stůl, patro na přespání, koupelna s chemickým záchodem a úložné prostory.

Předsazené dřevěné lamelové rošty se v létě můžou vyklopit nad terasu a rozšířit tak pobytovou plochu o příjemné stíněné místo.