dům v Brdech

Autor: MgA. Tereza Kučerová, MgA. Patrik Zamazal

Projekt: 2014
Realizace: 2015
Realizace: Vesperframes s.r.o.

Na okraji obce v blízkosti Karlštejna se nachází místo, který si vyhlédli naši klienti pro stavbu domu. Zvolený pozemek se nachází v sousedství různorodé současné zástavby a je výrazně svažitý na sever s výhledem na Brdské lesy.

Na základě společných diskuzí bylo bydlení navrženo jako jednopodlažní bezbariérový dům. Stavba využívá svažitost terénu tak, že v prostoru pod domem jsou umístěna parkovací stání pro dvě auta s návazností na úložné prostory ve dílně/ skladu. Obytný prostor domu je tedy z části zasazen do terénu a částečně levituje nad zemí na ocelových sloupcích.

Do domu se vstupuje po schodech i po rovině přes dřevěný chodníček. Ze závětří krytého přesahem střechy se vstupuje do haly. Na halu navazuje obytná místnost o čtvercovém půdorysu, kde se odehrává společný život rodiny. Obytná místnost je převážně prosklená na východní a jižní stranu. Na prosklenou stěnu navazuje terasa krytá přesahem střechy. Terasa je navržena jako další místnost s částí otevřenou do zahrady a částí uzavřenou před okolím dřevěnou stěnou z modřínových latí.

Do ostatních pokojů se vstupuje z chodby otevřené na západní stranu výhledům na brdské hřebeny.

Důležitým požadavkem klienta byl krátký čas výstavby). Z tohoto důvodu byl zvolena výstavba montovaná z předem připravených elementů. Rychlé výstavbě předcházela pečlivá příprava založená na spolupráci architekta se stavební firmou Vesper Frames.

Dům je založen na mikropilotech. Celá konstrukce domu je založena na maximálním využití dřevovláknitých materiálech. Důraz byl kladen na antialergení a přírodní materiály pro maximálně zdravotně nezávadné prostředí. Plochá střecha seskládaná z prefabrikovaných spádových klínů je pokryta třísložkovou nátěrovou hydroizolací, díky které jsou veškeré detaily provedeny s maximální precizností. Dřevo se propisuje od interiéru až po exteriér. Dřevěné podlahy, dřevěná okna a fasáda v kombinaci dřevo a cementovláknité desky reaguje na celkový charakter okolní zástavby.