dům v Chotovinách

Autoři: MgA. Mária Horecká Nalevanková, MgA. Patrik Zamazal
Projekt: 2009
Realizace: 2010 – 2012
Dodavatel: NAGA s.r.o.
Zastavěná plocha: 86 m2
Foto: Zdeněk Lhoták

Pozemek leží v klidnější části obce Chotoviny. Terén se výrazně svažuje na jih, z horní hrany pozemku se nabízí ponad koruny ovocných stromů pohled na město Tábor. Toto místo, kde původně stála dispozičně i technicky nevyhovující starší chatka se jevilo jako optimální i pro umístnění novostavby. Nový dům tak má ideální polohu vzhledem k návaznosti na místní komunikaci a zároveň se kvůli výstavbě nepoškodil kvalitní ovocný sad.

Hlavním záměrem bylo od začátku nasměrování chaty do jižní zahrady a na vedutu města. Ve výsledku je dům rozdělený na dvě jednopodlažní hmoty s rozličnou výškou. Nižší část, blíž k zahradě, je určená společnému životu rodiny, vyšší zadní část je noční zónou domu.

Hlavní místnost domu – obývací prostor s kuchyní - je skrze posuvné dveře vsazené do rozměrného předního okna spojena se zahradou. Prostorná dřevěná terasa s dřevěnou pergolou je další pobytovou plochou domu. Na hlavní společný prostor navazují tři soukromé ložnice a koupelna se samostatným WC. Menší podlahové plochy těchto místností jsou kompenzovány vysokou světlou výškou, která umožnila umístit ve dvou ložnicích palandy na spaní. V prostoru, který vzniká mezi dvěma hmotami stavby, jsou posazena úzká okna, které do těchto místností přivádějí jižní světlo.